Majstrovstvá Slovenskej poľovníckej komory v disciplíne Poľovnícky 10-boj

Organizátori Majstrovstiev SPK privítali v dňoch 13. a 14. septembra 2014 na streleckom štadióne SNP v Sielnici pri Zvolene „desaťbojárov“, ktorí v poľovníckej športovej streľbe na Slovensku dosahujú vynikajúce výsledky.

Univerzálnosť strelcov tkvie v ich vytrvalej a dlhoročnej príprave, veď desaťbojárom sa človek nestne zo dňa na deň. Poľovnícky 10-boj je disciplína, ktorá vznikla ešte v spoločnom Československu a je jedinečnou v celej Európe. Právom ju možno nazývať “Kráľovská“. Len málokto vie, že po prvý krát sa 10-boj uskutočnil na Slovensku v roku 1971.

SPK v spolupráci s OPK vo Zvolene a organizačným výborom pod vedením predsedu Ing. Vladimíra Brodnianského, riaditeľa preteku Ing. Rudolfa Huliaka a hlavného rozhodcu Ing. Jozefa Fedoru organizačne, materiálne a technicky zabezpečili strelnicu pre tieto M SPK.  
 
Skúsený rozhodcovský zbor z členov streleckej komisie SPK a OPK Zvolen boli zárukou dodržiavania Streleckého poriadku SPK. Na zdravotný stav strelcov dozerala pani MUDr. Valachová. Plnú prevádzku zariadení v priebehu dvoch dní udržiaval p. Gerhard Műller.  
     
Po otvorení 2 dňového Poľovníckeho 10-boja sa prvý strelecký deň za účasti 14 strelcov začal súťažením v piatich disciplínach. Konkrétne v troch „guľových“ Líška, Srnec redukovaný, Diviak redukovaný a dvoch „brokových“ Zajac v prieseku, Oblúkové strelište.
Druhý deň sa pomer 3:2 obrátil na 2:3  a súťažilo sa v disciplínach Líška v prieseku, Diviak v prieseku, Batéria, Vysoká veža, OS- dvojstrely.
 
Pre čitateľov vyberáme aj opis jednej z náročných disciplín Diviak na prieseku:  
v zmysle streleckého poriadku SPK používame medzinárodný terč. Položka je určená na 10 výstrelov malokalibrovkou na vzdialenosť 50 m.  Šírka prieseku je 10 m. Strelec na stanovišti vychádza z poľovníckeho postoja. Terč má rýchly posun z prava do ľava. Možnosť použitia puškového ďalekohľadu.
 
V prvom dni sa vedenia zhostil p. Ing. Viliam Kocsis. Výsledky po druhom dni však boli značne zmenené. Veľkú úlohu to zohralo a čiastočne aj skomplikovalo daždivé počasie.
 
Celkové zhodnotenie: vo výkonnostných triedach sa dosiahli 4 x majster streľby a  3 x I. výkonnostná trieda (VT), 3 x II. VT. a 1 x III. VT.  
Víťazom sa stal p. Juraj Kelecsényi z OPK Levice s nástrelom 922/1000 bodov a vybojoval si poľovnícku zbraň CZ 550 LUX. Na druhom mieste skončil Igor Nekoranec  z OPK Martin s počtom bodov 911/1000 a na treťom mieste Igor Solnica z OPK Trnava s nástrelom  910/1000.  
 
    Poďakovanie patrí aj sponzorom, ktorými sú: Hlavný partner SPK – Toyota. Ďalej M-Hunt, Česká zbrojovka a.s., Viliam Fraňo veľkoobchod zbrane Nitra, Sellier & Bellot a.s.,  f. Zverex a Respect Slovakia s.r.o.

vyhercovia_1_az_5_miesto.JPGNastup_sutaziacich.JPGvytazi_1_3_miesto.JPGvítaz_pol_10_boj.JPG

Ing. Štefan Engel, PhD.

Prílohy:
Stiahnúť tento súbor (10_boj.jpg)10_boj.jpg[výsledky]845 kB
Nachádzate sa tu: Home Strelectvo Strelecké podujatia OPK Majstrovstvá Slovenskej poľovníckej komory v disciplíne Poľovnícky 10-boj